Studenti treće godine preddiplomskog studija Proizvodno strojarstvo u utorak 29.11.2023. su u sklopu kolegija Tehnologija II i Površinska obrada materijala odradili terensku nastavu.

Studenti su u sklopu terenske nastave posjetili tvrtke Gumiimpex – GRP (proizvodnja gumeno – tehničkih proizvoda) u Varaždinu,tvrtku  Gumiimpex – Recycling u Trnovcu te tvrtke Promming d.o.o. i LTH Alucast d.o.o. u Čakovcu. U svim tvrtkama  studenti su obišli tehnološku pripremu, kontrolu kvalitete, konstrukcijski dio i samu proizvodnju.

U tvrtki Gumiimpex-GRP studenti su se upoznali  s dijelovima proizvodnog procesa tehničkih proizvoda od elastomera, pripremom i oplemenjivanjem prirodnih i sintetskih elastomera za daljnje oblikovanje te procesom reparacije pneumatika za terenska vozila. Nakon obilaska proizvodnje studenti su se uputili u tvrtku Gumiimpex – Recycling gdje su obišli pogon za mehaničku oporabu pneumatika. Tu su se upoznali sa svim dijelovima procesa mehaničke oporabe elastomernih kompozita (pneumatika), separacijom pojedinih dijelova kompozita i izdvajanja nečistoća te izradom reciklata u obliku praha i granulata te su dalje obišli i specijalizirani pogon za proizvodnju i izradu proizvoda od potpuno recikliranog materijala.

U tvrtki Promming d.o.o. vidjeli su tehnologije deformiranja metala, laserskog rezanja i zavarivanja te tehnologiju izrade nosivih konstrukcijskih dijelova od čelične žice, a upoznali su se i s proizvodnim procesima i tehnologijama izrade čeličnih profila, nosivih elemenata i proizvoda iz čeličnih limova te dio proizvodnje iz drvene građe.

U tvrtki LTH Alucast d.o.o. upoznali su se s tlačnim lijevanjem aluminijskih legura za izradu dijelova električnih automobila i kućišta sustava senzora za autonomnu vožnju u novim serijama vozila, dimenzijskom i strukturnom kontrolom kvalitete aluminijskih odljevaka, pripremom taline za lijevanje, te održavanjem i reparacijom alata za tlačni lijev.