U utorak 23.4.2024. svečano je otvoren Festival znanosti u sklopu kojeg je održano i predstavljanje Odjela za strojarstvo na danima otvorenih vrata Sveučilišta Sjever. Odjel za strojarstvo su uz profesore Mađerića, Botaka i Horvata predstavljali i studenti treće godine preddiplomskog studija Proizvodno strojarstvo Monika Fijačko i Krunoslav Polančec.

Središnja tema ovogodišnjeg Festivala znanosti koji će se na Sveučilištu Sjever održati od 23. do 26. travnja u Sveučilišnom centru Varaždin i Sveučilišnom centru Koprivnica je inteligencija. Inteligencija danas nije ograničena samo na ljudski um. Suočavamo se s rastućim napretkom u području umjetne inteligencije, gdje strojevi i računalni sustavi pokazuju sve sofisticiranije oblike inteligentnog ponašanja i sposobnosti učenja stoga ovogodišnji Festival donosi duboku analizu različitih aspekata inteligencije – od ljudske do umjetne, od emocionalne do umjetničke. U okviru Festivala znanosti pripremljeni su zabavni sadržaje za velike i male, otkrivat ćemo tajanstveni svijet inteligencije kroz različite inspirativne programe, predavanja, interaktivne radionice i izložbe. Istražit ćemo različite forme inteligencije, raspravljati o njenom utjecaju na društvo i pokušati otkriti kako tehnologija mijenja naše shvaćanje inteligencije.