Svečanim otvorenjem i radionicama, kao i predstavljanjem rada i aktivnosti odjela Sveučilišta Sjever otvoren je u Sveučilišnom centru Varaždin Sveučilišta Sjever 24. travnja 2023. Festival znanosti s temom Priroda i društvo. Na Festivalu znanosti u ponedjeljak 24.04.2023. predstavio se i Odjel za strojarstvo. Odjel su predstavljali studenti treće godine Proizvodnog strojarstva Martin Oreški i Dino Lukman te student prve godine Proizvodnog strojarstva Josip Ljubić uz potporu nastavnika doc.dr.sc. Zlatka Botaka i dr.sc. Damira Mađerića, v.pred. Osim na prestavljanju, Odjel za strojarstvo je sudjelovao i u programu Festivala znanosti s dva popularna predavanja, Nehrađajući čelici – iz prirode na korist društvu (voditeljica Sanja Šolić, suradnici Jasna Leder Horina i Matija Bušić) te Razvoj i primjena biomimetičkih materijala i bionike u integraciji sa prirodom i društvom (Voditelji: Božidar Hršak, Vlado Tropša).